Mikrochirurgie – nové možnosti pro studenty všeobecného a zubního lékařství

Tým Chirurgického šití tvoří 20 studentů 3. – 6. ročníků VL. Od roku 2022 pořádáme workshopy věnované základním a náročnějším suturám, laparoskopickému šití i cévní a plastické chirurgii. Projekt je realizován ve spolupráci s IFMSA a SIMU. Školení lektorů i teoretický obsah výuky je garantován odborníky z KPECH FNUSA, I. chirurgické kliniky FNUSA a Oční kliniky FN Bohunice.

6. 5. 2024 Radka Syrová

Bez popisku

Koncept mikrochirurgie vznikal zhruba půl roku. Největší překážku představovalo technické vybavení. Pro každého účastníka je na kurzu připraven vlastní stereomikroskop, čtyřdílná sada mikrochirurgických nástrojů a vlákno tenčí než lidský vlas.

Byla to obrovská výzva a zároveň malý splněný sen. Nemáme informaci o tom, že by se mikrochirurgické workshopy pro mediky v současné chvíli organizovaly na některé z ostatních lékařských fakult ČR. Stejně jako naše stálá nabídka kurzů z plastické a cévní chirurgie, bude i tato novinka v Česku unikátní. Při tvorbě výuky jsme se inspirovali především v zahraničí a během konzultací s profesionály z brněnských nemocnic.

Ve dnech 25. 4. a 29. 4. proběhlo školení lektorů pod vedením odborníků - s MUDr. Janem Vichrem z Oční kliniky FN Brno a LF MU a MUDr. Filipem Klabusayem z Kliniky plastické a estetické chirurgie FN USA a LF MU. V rámci těchto workshopů se lektoři učí dovednostem, které následně předávají svým kolegům. Rovněž se zde optimalizuje výběr simulátorů a koncept praktické výuky. Testujeme časovou náročnost i proveditelnost jednotlivých úkonů.

„Záujem o účasť v tomto projekte som mala prakticky okamžite. Veľmi ma baví manuálna práca a chcela by som ju trénovať a zdokonaľovať pri každej možnej príležitosti. Práve toto je druh chirurgie, kde netreba fyzickú silu, ale naopak trpezlivosť a zmysel pre detail. Beriem to ako výstup z komfortnej zóny a skúsenosť, ktorú verím, že využijem aj neskôr,“ uvedla lektorka Lujza.

První oficiální workshop mikrochirurgie se uskuteční již 13. 5. v Univerzitním kampusu Bohunice. 10 studentů 3. - 6. ročníků VL bude mít možnost vyzkoušet si práci se stereomikroskopem, založení stehu i end-to-end anastomózy. Optická zařízení pro tento kurz byla zajištěna v rámci spolupráce s Vědeckým výukovým centrem MU Bioskop.

Radka Syrová, koordinátorka projektu

Registrace do kurzu budou zpřístupněna 6. května od 17:30 do 19:00:

Přehled všech článků