Mezinárodní setkání studentů stomatologie se silným hlasem i z MED MUNI

Na 73. valném shromáždění Evropské asociace studentů stomatologie (EDSA) v rumunské Bukurešti se sešlo přes 170 studentů z 35 různých zemí Evropy. Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity reprezentovali tři studenti. "EDSA představuje hlas studentů z celé Evropy a umožňuje nám tak ovlivňovat směřování našeho oboru a jeho výuky již z pozice studentů," říká Eliška Jandová, studentka LF MU a 2. viceprezidentka Sdružení studentů stomatologie České republiky.

24. 4. 2024

Bez popisku

Minulý týden 13. - 19. 4. 2024 se uskutečnil 73. General meeting Evropské asociace studentů stomatologie EDSA (European dental students’ association), kterého se zúčastnila česká delegace složená ze tří studentů zubního lékařství MUNI MED a jedné studentky z Plzeňské lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Toto shromáždění se konalo v Bukurešti a setkalo se zde přes 170 studentů z 35 různých zemí napříč Evropou.

První dny se nesly v duchu seznamování s ostatními delegáty a poznávání Bukurešti. "Rumunská skupina organizátorů nás vřele přivítala v krásném hotelu Continental Forum a během prvního večera proběhl uvítací večírek v jednom z barů v centru města. Následující tři dny probíhalo valné shromáždění, které se tentokrát konalo ve vyjímečném Paláci Parlamentu, což je pravděpodobně druhá největší administrativní budova na světě. Během shromáždění jsme diskutovali o uplynulém mandátu výkonné rady, řešili jsme, kam směřuje EDSA v dalším období, zvolili jsme novou prezidentku asociace a také destinaci příštího jarního meetingu. Z úspěchů tohoto shromáždění bych vyzdvihla přesunutí sídla a účtu EDSA do irského Dublinu a schválení plánu sepsat databázi klinik v různých zemích Evropy, které budou moct studenti stomatologie kontaktovat k uskutečnění svých letních stáží," říká Eliška Jandová, studentka 4. ročníku Zubního lékařství na LF MU.

Ve čtvrtý den probíhaly workshopy a panelové diskuze. Každý účastník si mohl vybrat dva z osmi praktických workshopů a vyzkoušet si tak nanečisto různé stomatologické zákroky. Během dne se touto cestou také prezentovaly různé stomatologické firmy, které tyto kurzy sponzorovaly. Kromě oficiálního programu se každý večer konaly společenské akce od uvítacího večírku po tradiční Edsavision party. Na konci celeho meetingu se pak uskutečnil krásný Galavečer, slavnostní zakončení celého týdne.

"Osobně vnímám účast na akcích EDSA jako velmi důležitou a přínosnou, nejen pro můj osobní rozvoj, ale také pro vývoj stomatologie jako takové, díky tomu, že EDSA představuje hlas studentů z celé Evropy a umožňuje nám tak ovlivňovat směřování našeho oboru a jeho výuky již z pozice studentů. Nesmírně významná je pro mě také možnost vzájemně se inspirovat a budovat síť konexí v rámci oboru na nadnárodní úrovni," uzavírá Eliška Jandová.

Během léta EDSA pořádá tři výměnné týdenní pobyty a příští General meeting se bude konat v srpnu ve francouzském Štrasburku.

Přehled všech článků